Kādā jaukā vasaras vakarā es apsēdos pie sava datora un pārlaidu acu skatienu pāri visām savām elektroiekārtām un iedomājos, ja šis viss man vienā jaukā dienā saplīstu… ārprāts…. drebuļi un aukstas tirpas pārskrēja pār manu ķermeni un sāku tā domāt kādi iemesli tad to varētu veicināt un kā izsargāties no problēmām priekšlaicīgi. Sāku ar elektrību. Un nu tur viss manas mājas robežās ir perfekti. bieži gan mēdz gadīties kad elektrība mēdz nemitīgi raustīties vai pazusts. Par sprieguma izmaiņām, kritumiem un kāpumiem domāju, ka tie te ar mēdz būt. cik no manis ir atkarīgs savas mājas robežās viss ir "tip top".

                Tad sāku domāt ja mana iekārta sabojājas nu teiksim Latvenergo vainas dēļ, vai es varu dabūt par savas iekārtas sabojāšanu kādu atlīdzību vai ko tādu. Tad nu sāku interesēties un uzgāju likumu "Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi".

                Sāku to lēnām lasīt un tiku līdz punktam, kurš tieši un nepārprotami atbildēja uz manu jautājumu. Tātad redz ko saka likums:

"63. Lietotājs, kura elektroietaisēm nav pieļaujami elektroenerģijas piegādes pārtraukumi, sprieguma iekritumi un pārspriegumi, veic papildpasākumus nepieciešamā elektroapgādes drošuma sasniegšanai. Rezerves pieslēgumu, neatkarīgu barošanas avotu un spriegumu stabilizējošās ierīces, kā arī pārslēgšanas automātiku uzstāda un ierīko par lietotāja līdzekļiem. "

Tagad mazliet izanalizēsim šo punktu

"Lietotājs, kura elektroietaisēm nav pieļaujami elektroenerģijas piegādes pārtraukumi, sprieguma iekritumi un pārspriegumi, veic papildpasākumus nepieciešamā elektroapgādes drošuma sasniegšanai."

Te teikts ka ja tava iekārta nepieļauj sprieguma pārspriegumus, tad par to ka tava iekārta sadega dēļ pārsprieguma tu pats esi vainīgs. es gan neesmu redzējis nevienu sadzīves iekārtu, kura ir paredzēta tieši pārspriegumiem. Parasti raksta ka iekārta darbojas 220v – 230v tīklā bet nu ja pados pa to vadu teiksim 260v ej un pērc jaunu.

 "Rezerves pieslēgumu, neatkarīgu barošanas avotu un spriegumu stabilizējošās ierīces, kā arī pārslēgšanas automātiku uzstāda un ierīko par lietotāja līdzekļiem. "

Nu te īsi un skaidri teikts "klau, čomiņ, štrunts par to, ka tu maksā to lielo rēķinu, pats domā par to kā pasargāt savas iekārtas no pārsprieguma, pat ja mēs divu fāzu vietā padosim tev trīs. " 🙂

Kopumā sanākt diezgan netaisnīgi un neizdevīgi, bet nu jā pat ja būtu likumā ka pienākas atlīdzība ej un pierādi tiem reketieriem, ka tev ir taisnība.

Ja vēlies lai tavs VEFiņš vēl nokalpotu 30 gadus pērc nu upsi!

Svarīga piebilde. Es neesmu elektriķis un ja ko esmu palaidis garām vai mana uztraukumam nav pamata dariet man to zināmu.

Savas "jaukās" domas es te negrasos pievienot jo nu te nav ko komentēt bet nu ja vēlaties padalīties ar savām droši sūtiet man tās uz feisbūku.

Likums atrodas www.likumi.lv lapā tiešā adrese uz likumu šeit.

LABOTS:

sakarā ar šo rakstu esmu saņēmis ieteikumus kā rīkoties lai pasargātu tehniku no sprieguma pārspriegumiem. Precīzāk būtu teikt kā atgūt naudu ja tāda ķibele ir notikusies. Risinājums ir apdrošināšana.

Šeit ir rakstiņš diezgan aktuāla tēma man pašam ir bijusšas šādas nedienas ka zibens pabojā manu datortehniku tā kā iesaku padomāt par tehnikas apdrošināšanu pret zibeni u.c. neražām sīkāk lasiet te